Piaci összehasonlító értékbecslés

Az ingatlanok eladási árát piaci összehasonlító értékbecsléssel szoktam meghatározni. Ez mit jelent? 

A piaci összehasonlító adatok elemzésén alapuló értékelés

Ez az a módszer, amelynek helyes alkalmazása során a lehető legközelebb juthatunk a valós piaci értékhez. 
A piaci összehasonlító adatok elemzésén alapuló értékelés a már megtörtént, konkrét és ismert adásvételi ügyletek árainak a vizsgált esetre vonatkozó összehasonlításával történik.

Az ingatlanok esetében azonban sokkal összetettebb a kép, mivel minden ingatlan egyedi. Ezért kiigazításokat kell végezni az olyan értékmódosító tényezők hatásának kiküszöbölésére, mint például az értékesítés időpontja, az elhelyezkedés, az ingatlan mérete, a fejlesztések jellege, kora és állaga, jövőbeni hasznosíthatósága.

A módszer alkalmazásának az a feltétele, hogy az értékelendő vagyontárgyhoz hasonlítható eszközöknek legyen valós piaca, s az értékelő rendelkezzen az összehasonlítást lehetővé tevő adatokkal. Ennek híján költségalapú vagy hozamelvű megközelítéssel végezhető el az értékbecslés. Leginkább lakásokra, családi házakra alkalmazzuk ezt a módszert, ahol a környéken van több hasonló ingatlan.

Első fő lépése a piaci összehasonlító adatok elemzése, majd a második fő lépése az értékmódosító tényezők számbavétele.

Tény, hogy a forgalmi értéket (tetszik, vagy nem tetszik) társadalmi előítéletek is jelentősen befolyásolják. Az egyes települések, vagy a nagyobb települések egyes részeinek kedvezőtlen szociális összetétele hosszú időre meghatározhatja az ottani ingatlan árakat, mintegy bebetonozza a településrész többségi megítélését.

A fent említett körülmények mindegyikére jellemző, hogy az értékbecslésben megjelölt forgalmi értéket jelentős mértékben módosíthatja. Amennyiben az értékbecslés készítésének időpontja után következnek be, akkor mintegy kikerülhetetlen sorscsapásként csökkentik az adott ingatlan forgalmi értékét.